Marihuana lecznicza co to jest - to temat, który ciągle budzi bardzo wiele kontrowersji. Żadne…
Typowe zabiegi w stomatologii
Typowe zabiegi w stomatologii: Stomatologia to dziedzina bardzo intensywnie rozwijająca się. Na rynek wprowadzanych jest coraz więcej nowych technologii, które przyspieszają i znacznie usprawniają pracę lekarzy dentystów.
Do technik wymagających zastosowania nowoczesnych technologii należą:
- Klejenie
- Szelkowanie
- Mosty i implanty
- Korony
- Protezy
- Ekstrakcje
- Doraźne leczenie ubytków
- Chirurgia dziąseł
- Profilaktyka nowotworów jamy ustnej
- Leczenie kanałów korzeniowych
- Uszczelnianie
- Wybielanie zębów
- Licówki
Klejenie
Bonding to procedura stosowana w stomatologii w leczeniu próchnicy, pęknięć, złamań lub przebarwień zębów. Zabieg ten stosuje się również do zamykania szpar między zębami. Podczas tej procedury dentysta miesza mieszaninę żywicy kompozytowej (rodzaj tworzywa sztucznego) w pastę, a następnie miele mieszaninę, aby wybielić lub dopasować kolor zębów. Każdy ząb zostanie pokryty kilkoma warstwami żywicy. Każda warstwa utwardzana jest pod wpływem światła UV lub światła laserowego. Końcowe etapy obejmują kształtowanie i polerowanie materiału żywicznego w celu nadania wykończonemu zębowi naturalnego, gładkiego wyglądu.
Klejenie można również wykorzystać do odbudowy starszych zębów, aby wyglądały młodziej. Bonding jest opcją dla osób w każdym wieku, w tym dzieci, ponieważ żywicę można wymieniać w miarę wzrostu zęba. Aparaty ortodontyczne to urządzenia stosowane w stomatologii do korygowania ustawienia zębów i wad zgryzu, w tym żuchwy. Aparaty ortodontyczne prostują zęby poprzez wywieranie stałego nacisku na zęby.
Mosty i implanty
Mosty i implanty to dwie inne metody stosowane w leczeniu stomatologicznym. Służą do uzupełniania brakujących zębów. Most to sztuczny ząb, który jest mocowany w dziąśle obok innych zębów. Mosty dentystyczne składają się z dwóch koron na zębach, które utrzymują sztuczne zęby w dziąsłach. Implanty dentystyczne to sztuczne korzenie zębów stosowane w celu zastąpienia zębów.
Korona dentystyczna
Korona to pokrycie pokrywające ząb, który jest zepsuty, złamany, przebarwiony lub zniekształcony. Jest przygotowywany indywidualnie dla każdego pacjenta przez lekarza dentystę i zwykle wymaga więcej niż jednej wizyty. Korony są bardzo popularne w leczeniu stomatologicznym.
Korony mogą być wykonane z akrylu, metalu, porcelany lub połączenia porcelany i metalu. Korony pełnoceramiczne bardziej przypominają naturalne zęby i dlatego są często stosowane na zębach przednich. Natomiast porcelana wiązana metalem jest mocniejsza i lepiej nadaje się do koron w tylnej części jamy ustnej. Ze względu na wytrzymałość metalu na tylnych zębach czasami stosuje się korony całkowicie metalowe.
Aby przygotować ząb pod koronę, ząb jest najpierw zdrętwiały, a następnie odsłaniane są dziąsła, aby umożliwić dopasowanie korony. Pobierany jest wycisk zębów i dziąseł, a na zęby nakładane są tymczasowe nakładki, aż do uzyskania stałej korony. Podczas następnej wizyty dentysta usunie tymczasowe nakładki i założy ostateczne korony na zęby. Korony ściśle dopasowują się kolorem i kształtem do naturalnych zębów pacjenta. Poważnie zniszczone zęby mogą wymagać usunięcia. Zęby stałe mogą również wymagać usunięcia w celu leczenia stomatologicznego.
Proteza
Protezy to protezy, które zastępują brakujące zęby. Istnieją dwa rodzaje protez – protezy częściowe i protezy całkowite. Protezy całkowite są często określane jako „protezy”. Jednak w leczeniu stomatologicznym stosuje się również protezy częściowe. Mogą obejmować tylko górną lub dolną część uzębienia.
Do wypełnień w leczeniu stomatologicznym stosuje się również materiały wzmacniające służące do łączenia zębów. Materiał użyty do wypełnienia danego ubytku w zębie musi zostać utwardzony światłem ultrafioletowym lub laserem. Gwarantuje to ochronę zębów przed nawrotami próchnicy.
Chirurgia dziąseł
Choroba przyzębia lub choroba dziąseł jest najczęściej spowodowana infekcjami dziąseł i kości szczęki. Może nawet powodować ząbkowanie. Istnieją dwa główne etapy rozwoju choroby przyzębia, które wyróżnia leczenie stomatologiczne, a mianowicie zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia. Zapalenie dziąseł jest łagodniejszą i odwracalną postacią, podczas gdy choroby przyzębia są zwykle poważniejsze. W niektórych przypadkach może być konieczna operacja dziąseł, aby odwrócić skutki choroby.
Zapobieganie rakowi jamy ustnej
Rak może rozwinąć się w komórkach jamy ustnej, języka lub gardła. Badania przesiewowe w kierunku raka jamy ustnej są często rutynową częścią kontroli leczenia stomatologicznego. Podczas tego badania dentysta szuka guzków lub nieregularnych zmian na szyi, głowie, twarzy i jamie ustnej. Sprawdzany jest również kolor tkanek w całej jamie ustnej.
Leczenie kanałowe
Leczenie kanałowe zaliczane jest do leczenia stomatologicznego. Kiedy ząb jest uszkodzony, pęknięty lub zepsuty, należy go otworzyć i oczyścić zainfekowaną tkankę wewnątrz. Ta przestrzeń jest następnie wypełniona, a otwór zabezpieczony i uszczelniony. Utrzymywanie jednego zęba martwego przez większość czasu pomaga zapobiegać utracie innych zębów i problemom ze szczęką. Zachowanie naturalnego zęba eliminuje konieczność wymiany go na sztuczny.