Marihuana lecznicza co to jest - to temat, który ciągle budzi bardzo wiele kontrowersji. Żadne…
Stosowanie psychoterapii
Stosowanie psychoterapii staje się w Polsce coraz bardziej powszechne. Warto jednak zrozumieć, że istnieje wiele różnych modalności psychoterapii, a wybór odpowiedniej formy jest ważny dla skuteczności procesu terapeutycznego.
Psychoterapia: przegląd kluczowych metod leczenia
W polskich warunkach psychoterapię można podzielić na dwie szerokie kategorie, a mianowicie podejścia terapeutyczne wywodzące się z psychoanalizy freudowskiej oraz formy terapii wywodzące się ze współczesnej psychologii poznawczej i kognitywistyki. Ta pierwsza obejmuje przede wszystkim:
1. Psychoterapia psychodynamiczna
Jest to najpopularniejsza metoda wśród polskich klinicystów. Wywodzi się z założeń freudowskiej szkoły psychoanalizy i jej dalszych modyfikacji na przestrzeni XX wieku. Podejście psychodynamiczne ma na celu dotarcie do ukrytych korzeni problemów psychicznych, a następnie ich rozwiązanie. Ważne jest nie tylko dotarcie do źródła problemu i zrozumienie mechanizmów rządzących naszą psychiką, ale także „doświadczenie” traumy, strachu i niepokoju. W terapii grupowej nazywa się to psychodramą. Terapia indywidualna w dużej mierze opiera się na mechanizmie przeniesienia, w którym pacjent w jakiś sposób zwraca uwagę na uczucia, emocje, lęki, lęki i obwinianie ważnych osób w jego życiu przez terapeutę.
2. Psychoterapia z perspektywy psychoanalizy
Ta forma jest znacznie mniej popularna niż podejście psychodynamiczne. Pokazuje również bliskie związki z założeniami psychoanalitycznymi. W podejściu tym celem jest przede wszystkim odkrycie przez pacjenta ukrytych źródeł swoich problemów, uświadomienie sobie ich i zrozumienie.
Behawioralna psychoterapia poznawcza
Jak wygląda psychoterapia w modelu wywodzącym się z psychologii poznawczej? W tym miejscu należy wspomnieć o behawioralnej terapii poznawczej. Zasadniczo zaprzecza istnieniu nieświadomości w sensie freudowskim. Ten model leczenia koncentruje się na analizie wzorców poznawczych i behawioralnych pacjenta, a następnie wprowadzaniu do nich racjonalnych korekt. Zalety behawioralnego podejścia poznawczego? Jest to obecnie jedyna forma psychoterapii o udowodnionej skuteczności. Z drugiej strony klinicyści zwracają uwagę, że to podejście ma bardzo ograniczone zastosowanie i nie jest skuteczne w przypadku osób z poważnymi problemami ze zdrowiem psychicznym.
Jak wybrać rodzaj psychoterapii?
Przypuszcza się, że psychoterapia w behawioralnym podejściu poznawczym jest skuteczna w leczeniu:
1. Fobie
2. Zespół stresu pourazowego
3. Fanatyzm
4. ZOK
5. Niektóre stany nerwicowe i depresyjne
Jednocześnie klinicyści w większości stwierdzili, że dla osób z innymi problemami psychicznymi najlepszą opcją byłaby terapia psychodynamiczna. Między innymi jest używany w następujących sytuacjach:
1. Zaburzenia osobowości
2. Choroba afektywna dwubiegunowa (w zależności od stanu pacjenta)
3. Depresja i nerwica
4. Głęboka trauma
5. Inne mieszane problemy psychologiczne (warto pamiętać np., że zaburzenia osobowości często współwystępują z depresją lub nerwicą)
Należy zaznaczyć, że psychoterapia w ujęciu psychodynamicznym jest procesem długotrwałym, wymagającym od pacjenta poważnego i rzetelnego podejścia. W trakcie leczenia może również wystąpić przejściowe pogorszenie stanu psychicznego. W przypadku niektórych pacjentów terapia głębinowa nie jest wskazana, na przykład ze względu na zbyt delikatną strukturę psychiczną lub niską tolerancję frustracji. Jako taka jest niewątpliwie wymagającą, a czasem trudną formą terapii zarówno dla pacjentów, jak i terapeutów.
Inne formy psychoterapii
Oprócz wyżej wymienionych podejść istnieje oczywiście kilka innych interesujących modeli leczenia. Problem w tym, że w Polsce ich nie ma lub występują w bardzo małym stopniu. Modele te obejmują:
1. Psychoterapia egzystencjalna
2. Psychoterapia humanistyczna
3. Psychoterapia eriksonowska
Każdy z tych modeli wywodzi się z innych założeń. Przebieg procesu terapeutycznego różni się także od podejść psychodynamicznych czy behawioralno-poznawczych.
Czym się kierować przy wyborze terapeuty?
Wybór odpowiedniego leczenia to nie wszystko. Skuteczność psychoterapii zawsze zależy od wielu czynników, w tym od kompetencji terapeuty.
Przed udaniem się do gabinetu sprawdź, czy specjalista posiada odpowiednie uprawnienia psychoterapeuty. Na uwagę zasługuje również liczba zdobytych certyfikatów, publikacji naukowych oraz członkostwo w stowarzyszeniach psychoterapeutów. Kolejnym ważnym czynnikiem jest sam zabieg. Dynamiczne podejście do psychoterapii z konieczności nakłada na terapeutę poważne obciążenie, dlatego powinien on regularnie korzystać z superwizji. Zapytaj o to ekspertów.
Jest jeszcze jedna ważna rzecz. W Polsce gabinet psychoterapeutyczny może otworzyć prawie każdy. Należy jednak pamiętać, że samo ukończenie np. studiów psychologicznych nie czyni jeszcze kwalifikowanym terapeutą. To samo dotyczy psychiatrów, o ile nie mają przeszkolenia w zakresie psychoterapii.