Jazda konna zyskuje coraz większe grono wielbicieli. Stajnie rosną jak grzyby po deszczu, coraz więcej…
Jak działa czujnik podczerwieni?
Jak działa czujnik podczerwieni? System bezpieczeństwa oparty jest na różnego rodzaju urządzeniach monitorujących: miernikach dźwięku, rejestratorach ruchu. Detektory na podczerwień to najpopularniejsze urządzenie do wykrywania ruchomych obiektów termicznych. Są łatwe w utrzymaniu, niezawodne i dość wrażliwe.
Zasada wykrywania obiektów za pomocą urządzenia kontrolującego
Jak działa czujnik podczerwieni? Czujniki ruchu na podczerwień są powszechnie stosowane w systemach oświetleniowych. Każdy obiekt, którego temperatura nie jest niższa niż temperatura powietrza, wydziela ciepło. Zadaniem czujnika podczerwieni jest podświetlenie go na ogólnym tle termicznym i podczas poruszania się w danym obszarze następuje wysyłanie sygnału. Człowiek jest obiektem termicznym raczej „gorącym” w porównaniu ze ścianami mieszkania lub domu, gruntem czy drzewami. Pozwala to czujnikowi odróżnić go od ogólnego tła.
Gdy obiekt cieplny o odpowiedniej wielkości i temperaturze przekracza obsługiwany sektor, miernik rejestruje ruch. Następnie czujnik wysyła sygnał do jednostki sterującej. W zależności od tego, do czego przeznaczone jest działające urządzenie z czujnikiem podczerwieni, moduł sterujący zapala światło, aktywuje alarm bezpieczeństwa i tak dalej. Obszar działania rejestratora jest ograniczony. Promień detekcji powinien sięgać do wszystkich zakamarków pomieszczenia lub do końca strefy w ogrodzie. Jeśli tak nie jest, należy zamontować, co 2 lub więcej metrów. Jeśli urządzenie wysyła sygnał do włącznika światła, promień może być mniejszy.
Czytaj dalej:
Funkcje detektorów na podczerwień
- Charakterystyka techniczna czujnika podczerwieni pomoże wybrać właściwy. Zasięg wykrywania to kąt widzenia urządzenia. Mierzone w stopniach. Dla urządzeń ściennych waha się od 120 do 280 stopni, dla urządzeń sufitowych – 360.
- Zasięg – mierzony w metrach. Jest to odległość, przy której czujnik wykrywa ruch. Wskaźnik oceniany jest na podstawie 3 parametrów. Prostopadle – największa strefa, określana, gdy obiekt porusza się stycznie do sektora. Przedni mierzy się, przesuwając się bezpośrednio do czujnika, zakres obecności jest określany, gdy osoba znajduje się pod czujnikiem podczerwieni.
- Stopień ochrony – IP. Pierwsza liczba oznacza ochronę przed kurzem, druga – przed wodą. Minimalny odczyt to 20. Urządzenie jest chronione przed dotknięciem palcami, ale nie jest chronione przed wodą. Najwyższy wskaźnik to 65, taki czujnik jest montowany w wilgotnych pomieszczeniach.
Możliwości działania sensora ochrony
- Temperatura powietrza – od – 25 do + 50 ° С. Wyższe temperatury mogą powodować nieprawidłowe działanie.
- Zdolność łączeniowa – wskazuje liczbę podłączonych urządzeń oświetleniowych – do 40 do 3000 W.
- Ustawienia – ręcznie, w zależności od miejsca montażu, ustawiane są parametry czułości, oświetlenia i czasu. Dla różnych stref zalecane są różne wartości: czas postoju dla przejścia przelotowego wynosi 5 minut, dla strefy roboczej – 15. Czułość jest również określana zgodnie z miejscem montażu.
Zalety czujnika ruchu
- Czujnik podczerwieni oszczędza energię elektryczną, ponieważ światło jest włączane tylko w obecności ludzi
- Urządzenie działa zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz
- Kąt widzenia i zasięg można dość dokładnie wyregulować
- Czujnik podczerwieni, zwłaszcza typ pasywny, jest bezpieczny dla zdrowia, działanie systemu bezpieczeństwa nie odstrasza zwierząt
- Szeroka gama produktów: urządzenia stojące i naścienne, analogowe, cyfrowe i inne.
Zakres zastosowania detektora ruchu na podczerwień
- W budynkach biurowych, publicznych i prywatnych
- Na klatkach schodowych budynków mieszkalnych i przy wejściach
- W pomieszczeniach dowolnego typu
- W magazynach
- W jakimkolwiek chronionym obszarze.
Urządzenia przeznaczone do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych wyposażone są w dodatkowe urządzenia ochronne.
Przekazywanie informacji z czujnika
Jednostka przetwarzająca odbiera informacje ze wszystkich pyroelementów i analizuje je. Jej zadaniem jest oddzielenie danych o poruszającym się obiekcie termicznym od zakłóceń: ruchu powietrza, nasłonecznienia, konwekcji występującej podczas pracy klimatyzatora, wibracji. Czujnik podczerwieni powinien reagować tylko na wygląd osoby, a nie zwierząt, co wymaga dodatkowej regulacji. Sygnał z soczewki trafia do pyroelementu – przetwornika półprzewodnikowego. Zawiera 2 czujniki, z których każdy odbiera sygnał z własnej soczewki. Jeśli przepływ na obu elementach jest taki sam, czujnik jest nieaktywny, jeśli sygnał jest inny, jest wyzwalany. W nowoczesnych modelach stosuje się poczwórne czujniki obsługujące 4 soczewki. Dokładniej odfiltrowują przypadkowe interferencje światła i eliminują fałszywe alarmy. Moduł przetwarzający ocenia kształt i czas trwania sygnału, jego amplitudę. Normalna interferencja powoduje asymetryczne bipolarne impulsy, intruz wytwarza symetryczne. Jeśli charakter sygnału jest zgodny z wartością progową, czujnik podczerwieni jest wyzwalany i wysyła impuls do centrali. Ten ostatni jest przetwarzany przez urządzenia analogowe lub cyfrowe i aktywuje dowolny program: włącz światło, zwiększ intensywność, włącz syrenę. W nowoczesnych modelach czujnik podczerwieni dodatkowo mierzy czas trwania sygnału, ilość przekroczonych progów. Pozwala to zmniejszyć liczbę fałszywych alarmów.