Jak długo palone są zwłoki zwierząt w krematorium?

Bez wątpienia psy oraz koty skradły serca wielu osób. Cieszy nas to, że domowe pupile w końcu zaczęły być traktowane jako pełnoprawni członkowie rodziny. Nie ma nic dziwnego w tym, że śmierć zwierzaka dla domowników jest przeżyciem bardzo, ale to bardzo bolesnym. Niestety, pomimo bardzo wielu przykrych emocji, musimy się zająć organizacją pochówków. Wielu właścicieli podejmuje decyzję o kremacji zwłok pupila. Jak długo palone są zwłoki zwierząt w krematorium? Co na ten temat musimy koniecznie wiedzieć? Ile trwa spalenie zwłok w krematorium dla zwierząt? Sprawdźmy to.

Specjalne krematoria dla zwierząt

Pochówek naszego kochanego przyjaciela czworonożnego we własnym ogródku, w lesie, bądź na działce jest niezgodny z obowiązującym prawem. Bardzo wielu właścicieli chce w sposób godny pochować swojego pupila i po prostu zakopanie jego ciała gdzieś za domem, a w dodatku po kryjomu kompletnie nie wchodzi w grę. Wydaje nam się to nieodpowiednie. Poza tym narażamy się na otrzymanie mandatu. Jest to po prostu nielegalne i nie będziemy do tego nikogo namawiać. Na całe szczęście funkcjonują takie miejsca jak krematoria zwierzęce. Na terenie naszego kraju (w dużych, jak i w mniejszych miastach) znajdziemy firmy, które w sposób naprawę humanitarny przeprowadzą kremację naszego kotka, psa, świnki morskiej, a także każdego innego domowego zwierzęcia. A co po zakończonej kremacji? Po kremacji już zakończonej prochy zwierząt umieszczane zostają w specjalnej urnie i zostają zakopane na cmentarzach dla zwierzaków.

Na jaką kremację się zdecydować?

W ofercie krematoriów dla zwierząt znajdziemy dwie usługi. Pierwsza z nich to kremacja indywidualna, a druga to kremacja zbiorowa. Jakie są różnice pomiędzy tymi rodzajami kremacji? Możemy w zasadzie domyślić się po samej nazwie. Kremacja zbiorowa jest procesem spalenia zwłok kilku zwierząt. W przypadku tej kremacji nie możemy odzyskać prochów swojego zwierzęcia. Wszystkie prochy są umieszczane w jednej urnie i do tego są chowane w jednej mogile.
A jak wygląda kremacja indywidualna? Kremacja indywidualna jest procesem, podczas którego są kremowane zwłoki jednego zwierzęcia. Po zakończeniu takiej kremacji możemy zabrać urnę z prochami swojego ukochanego pupilka, którego już nie ma z nami.

Jak wygląda proces kremacji?

Bardzo często zastanawiamy się, jak długo trwa kremacja zwierzaka? Już za moment poznamy odpowiedź na to pytanie. Kremacja zwłok czworonożnego przyjaciela oraz pochówek na cmentarzu daje nam pewność, że spełniliśmy wszelkie ostatnie obowiązki wobec naszego ukochanego pupila. Przejdźmy jednak jeszcze do procesu kremacji.
Zależnie od preferencji możemy dostarczyć sami zwłoki zwierzęcia do krematorium lub też zamówić transport specjalny, który zajmie się odbiorem ciała naszego zwierzęcia spod podanego adresu. Może to być miejsce naszego zamieszkania, klinika weterynaryjna, czy też każde inne wskazane przez nas miejsce. W tym momencie także musimy podjąć decyzję czy zwłoki naszego zwierzaka mają zostać spopielone podczas ogólnej kremacji, czy też kremacji indywidualnej.

Proces kremacji jest zmienny. Trwa mniej więcej od dwóch do trzech godzin. Wszystko jest zależne od wielkości zwierzaka. Wiadomo, że ciało mniejszego pieska zostanie spalone znacznie szybciej, niż przykładowo ciało owczarka niemieckiego. Do tego kremacja indywidualna trwa krócej od kremacji zbiorowej. To także wydaje się oczywiste.
Należy także zaznaczyć, że każdy właściciel ma prawo do brania udziału w kremacji pupila. Niektóre krematoria nawet oferują nagrania z tej usługi. Jednak jest to tylko rozwiązanie dla osób, które z uwagi na emocjonalne powody nie są w stanie w tym procesie uczestniczyć. Po zakończonej kremacji prochy umieszczane zostają w urnie. Niektóre z krematorium proponują także organizację ceremonii pogrzebowych.

Ile to kosztuje?

Krematoria w swojej ofercie posiadają bardzo duży wybór urn. Znajdziemy urny w różnych kształtach, szerokim przedziale cenowym oraz w różnych kolorach. Można nawet zamówić personalizowaną urnę. Mowa, chociażby o odcisku łapki naszego psiaka. Krematoria w swojej ofercie posiadają kryształy pamięci oraz diamenty z pokremacyjnymi prochami zwierzaka.
Na cenę kremacji zwierząt ma wpływ kilka czynników. Głównym jest rodzaj kremacji – indywidualna lub zbiorowa. Liczy się także waga zwierzaka. Warto również dodać, że w przypadku co po niektórych zwierząt, na przykład zwierząt służących w wojsku, straży granicznej oraz policji honorowane są rabaty w wysokości 30 procent. Co więcej, psom przewodnikom przysługują rabaty w wysokości 100 procent.

Nie podlega wątpliwości, że śmierć naszego czworonoga to ogromna strata. Nie sposób jej sobie wyobrazić. Coraz więcej właścicieli chce zapewnić swojego zwierzakowi w pełni godny pochówek. W związku z powyższym decydują się na pomoc krematoriów. Pamiętajmy, że kremacja indywidualna lub też zbiorowa, a do tego pochówek na cmentarzu dla zwierząt jest godnym ostatnim pożegnaniem naszego pupila. Zdecydujmy się na tę formę, a na pewno będzie nam łatwiej przejść ten trudny żałobny okres.

Możesz również polubić…