Automatyka przemysłowa to dziedzina, która obejmuje różnorodne technologie i systemy mające na celu automatyzację procesów…
Kwas hialuronowy czy osocze bogatopłytkowe
Jaki jest lepszy kwas hialuronowy czy osocze bogatopłytkowe do odmładzania skóry twarzy? W medycynie estetycznej większość zabiegów skupia się na działaniu odmładzającym i przeciwzmarszczkowym. Jaki jest lepszy kwas hialuronowy lub osocze bogatopłytkowe do odmładzania skóry twarzy? W tym celu kosmetolodzy wykorzystują dwie skuteczne i sprawdzone substancje, kwas hialuronowy oraz osocze bogatopłytkowe.
Produkty te podaje się w podobny sposób – w formie iniekcji, ale działają inaczej. Czy w procesie przywracania młodzieńczej skóry widać, że kwas hialuronowy czy osocze bogatopłytkowe są lepsze? Nie można wybierać między jednym a drugim, ponieważ nie są one zamienne, mają różne właściwości i zastosowania.
Jak wypada porównanie kwasu hialuronowego z osoczem bogatopłytkowym?
Po krótkim porównaniu zastosowania tych dwóch substancji należy stwierdzić, że osocze bogatopłytkowe podane podczas iniekcji poprawi ogólną kondycję skóry, spłyca zmarszczki oraz działa odżywczo. Można go nakładać na całą twarz. Natomiast kwas hialuronowy działa miejscowo i jest wstrzykiwany w określone obszary skóry (usta, policzki, czoło, kość szczęki) i wypełnia zmarszczki i bruzdy nosowo-wargowe, wygładzając powierzchnię skóry. Dla pełnego zrozumienia wpływu kwasu hialuronowego i osocza bogatopłytkowego na skórę twarzy należy omówić każdą substancję.
Jak działa kwas hialuronowy na skórę twarzy?
Kwas hialuronowy jest substancją śluzową występującą w większości tkanek organizmu, występuje w wielu płynach ustrojowych i odpowiada za elastyczność skóry, syntezę białek oraz utrzymanie równowagi wodnej. Została wykorzystana w medycynie estetycznej ze względu na swoje właściwości regeneracyjne i stymulujące. Kwas hialuronowy bierze udział w metabolizmie komórkowym i jest całkowicie wchłaniany przez organizm bez skutków ubocznych. Zapewnia natychmiastowe rezultaty, ponieważ zmarszczki wygładzają się natychmiast po wstrzyknięciu. Kwas hialuronowy, znajdujący się tuż pod powierzchnią skóry, stymuluje również regenerację, produkcję kolagenu i elastyny, co prowadzi do powstawania nowych komórek i zwiększa elastyczność skóry.
Mezoterapia i Bioregeneracja to technika iniekcji regenerujących skórę z wykorzystaniem kwasu hialuronowego i zawierających go różnych kompleksów witaminowych. Ten składnik ma zdolność przyciągania i zatrzymywania wilgoci, skutecznie nawilżając skórę. Wypełniacze z kwasem hialuronowym służą do korygowania zmarszczek, modelowania ust, podkreślania kości policzkowych, podnoszenia brwi i owalu twarzy. Ich zadaniem jest kształtowanie wyglądu, korygowanie asymetrii rysów twarzy, nawilżanie i odmładzanie skóry. Po podaniu osadza się naturalnie w tkankach i po pewnym czasie jest całkowicie wydalany z organizmu.
Jak działa osocze bogatopłytkowe na skórę twarzy?
Plazmolifting, czyli wstrzyknięcie osocza bogatopłytkowego uzyskanego z krwi osoby poddawanej operacji, to skuteczna technika odmładzania skóry twarzy i szyi. Usuwa niedoskonałości skóry takie jak przebarwienia, blizny (w tym potrądzikowe) oraz rozszerzone pory. Znaczące odmłodzenie uzyskuje się dzięki aktywowanym płytkom krwi, które stymulują komórkową syntezę kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego – substancji odpowiedzialnych za elastyczność i napięcie skóry. Technologia osocza bogatopłytkowego polega na wykorzystaniu wszystkich płytek krwi, które mogą odgrywać rolę w aktywacji fibroblastów, syntezie kolagenu i innych składników macierzy zewnątrzkomórkowej oraz odmładzaniu skóry.
Płytki krwi odpowiadają za krzepnięcie krwi, ale ich rola w organizmie nie ogranicza się do tego, pełnią również funkcję nośników szeregu substancji biologicznie czynnych, w tym czynników wzrostu. Płytki krwi są bardzo aktywne w regeneracji tkanek. Są one często nazywane krwinkami sygnalizacyjnymi ze względu na ich zdolność do szybkiego reagowania, nawet w przypadku niewielkich uszkodzeń jakiejkolwiek tkanki w ciele. W takim przypadku są one mobilizowane i zagęszczane w miejscu urazu, a uszkodzenia są szybko eliminowane. Ten stymulujący zabieg może być stosowany długotrwale w celu redukcji lub całkowitego usunięcia zmarszczek. Widoczne i ukryte oznaki starzenia się skóry są skutecznie niwelowane dzięki działaniu autologicznemu na organizm.
W medycynie estetycznej płytki krwi są wykorzystywane do ważnych funkcji: stymulowania naprawy tkanek, modulowania miejscowych odpowiedzi zapalnych i odporności. Ponadto osocze bogatopłytkowe stymuluje angiogenezę i podział komórek zaangażowanych w naprawę tkanek. Wskazania do stosowania osocza bogatopłytkowego: zapalenie skóry, egzema, łuszczyca, łagodzenie łojotoku. Obecność blizn, rozstępów po odchudzaniu lub ciąży, szorstkiej, tłustej skóry, trądziku, uszkodzeń skóry spowodowanych długotrwałym przebywaniem na słońcu, zmarszczek, przebarwień.
Czy możesz powiedzieć, czy kwas hialuronowy czy osocze bogatopłytkowe są lepsze?
Nie można porównywać tych dwóch zabiegów kosmetycznych, ale w określonych odstępach czasu można leczyć najpierw kwasem hialuronowym, a następnie osoczem bogatopłytkowym. Kolejność ich wykonania należy uzgodnić z ekspertem. Efektem będzie znaczne spowolnienie starzenia się skóry, nawilżenie i odnowa. Największą różnicą jest to, że leczenie kwasami daje szybsze efekty, podczas gdy leczenie plazmą wymaga czasu, ale efekt utrzymuje się dłużej.